Fotorelacja - Spotkanie autorskie z Joanną Jodełka

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony

20 lipca 2022

13 lipca 2022r. czytelnicy naszej biblioteki  uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią  Joanną Jodełką. Jest ona autorką przede wszystkim powieści kryminalnych, ale ma także w swoim dorobku powieść fantasy, przewodnik po pałacach, kościołach i ciekawostkach Wielkopolski oraz wiersze i opowiadania.

Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wykształcenie pisarki – historia sztuki -  miało duży wpływ na tematykę tej książki – akcja skupia się wokół symboliki polichromii jednego z najważniejszych wielkopolskich zabytków. Pani Joanna w czasie spotkania podkreśliła, iż Lublin jest jednym z jej ulubionych miast i bardzo chętnie do niego przyjeżdża, dlatego też jedna z powieści jest związana właśnie z Lublinem. Jest to powieść sensacyjno-historyczna „2 miliony za Grunwald” inspirowana prawdziwą historią ukrycia „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki podczas okupacji niemieckiej. Obraz znalazł azyl w Lublinie i w tym mieście odgrywa się większość akcji powieści. Za wskazanie miejsca ukrycia płótna Niemcy wyznaczyli nagrodę 2 milionów marek. Wielu lublinian narażało życie, aby uchronić to jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach sztuki.

Pani Joanna opowiadała o etapach swojej pracy i zachęcała młodzież do odkrywania w sobie nowych talentów m.in. pisarskich i brania udziału w konkursach dla młodych twórców.

Spotkanie przebiegało w atmosferze miłej i swobodnej rozmowy, a na zakończenie można było zakupić książki Joanny Jodełki i otrzymać autograf pisarki.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Joanna Jodełka

  Joanna Jodełka

 • Powiększ zdjęcie JODEŁKA

  JODEŁKA

 • Powiększ zdjęcie JODEŁKA

  JODEŁKA

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-07-20
Data publikacji:2022-07-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Emilia Karczewska
Liczba odwiedzin:191